Donan ve Donmayan Bal, Aynı Kavanozda!

Ballar genel olarak iki gruba ayrılır.

Salgı Balları ve Çiçek Balları

(Salgı ile çiçek balı karışmış. Salgı balı kısmının  meşe ve yabani fındıktan kaynaklandığını düşünüyorum.)

Salgı ballarının içinde, gözle görülmeyen, mikro düzeyde polen tanecikleri bulunmaz. Dolayısıyla bu ballar buz dolabına da koysanız, 10 yıl da bekletseniz donmaz, donamaz. Çünkü, içinde donmaya neden olacak polen tozları yoktur.  Bu balların genelde kendine has kokuları olur. En bilineni Çam Balıdır. Meşe balı da nadiren, bazı yıllarda olur.

Çiçek ballarının içinde ise envai çeşit polen tozları vardır. Dolayısı ile bir kaç günle, 2- 3 ay aralığında donarlar, donmaya başlarlar. Yani Kristalize olurlar.

(Ortada bulunan kavanozda ki bal,  tamamen kristalize olmuş çiçek balı.)

(Soldaki bal, tamamen kristalize olmuş çiçek balı. Şu an içine Kaşık dahi girmez.)

Şayet çiçek balları, 30 derecenin üzerinde sürekli sıcak bir ortamda muhafaza edilirse, donma gerçekleşmez ve bal bir kaç aya kalmadan ekşir,bozulur.

Ayrıca bu donan çiçek balları Benmari usulü ile 40 dereceyi geçmeyecek şekilde ısıtılıp tekrar ilk günkü haline getirilebilir.

Ancak bazı arıcılar, hatta bazı firmalar, balı ısıtırken sıcaklığa dikkat etmemekte, suyun kaynamasını sağlamaktadır. Dolayısıyla, kaynayan suyun içinde, balda ki tüm polen tozları, vitaminler, enzimler ölmekte, bal, bal olmaktan çıkmaktadır. Bundan daha da tehlikelisi, bu kaynayan baldaki HMF değeri yükselmekte, şifa kaynağı olan bal Kanser Kaynağına dönüşmektedir.

Büyük firmalar ise Çiçek balındaki bu donmayı önlemek için daha teknolojik yöntemler kullanmaktadır.  Bu firmalar da, santrifüj denilen makinalar ile, baldaki polen tozlarını lazer ışını yardımıyla ayırmakta (UHT sütteki işlemin bir benzeri), dolayısıyla bal çok uzun süre veya hiç kristalize olmamaktadır. Buna bal pastorizasyon işlemi denilmektedir.

(Bal pastorizasyon makinesi)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir